Min läslista

Din läslista är tom.

Sök på capdesign.se

Visa Dölj kommande events

Karantän illustrerat

TEXT Johanna Björklund | 2020-03-31
Annons

Wow vilka otroligt fina och finurliga illustrationer ni har skickat in till temat ”Karantän”. Det har varit en riktig lyx att sitta att öppna mail efter mail.
Jag hoppas att alla som skickade in har kommit fram till min inkorg – man vet ju aldrig helt säkert i teknikens värld.

Jag upplever att dom flesta har gjort avspeglingar hur vi upplever den här Corona-karantänen. Toapapper, handsprit, viruset. Igenkänningsfaktorn är hög. Den största skillnaden oss emellan är ju hur vi uttrycker oss i stil och med vilka verktyg. Så inspirerande att se allas tillvägagångsätt.

Jag hoppas ni är med på ett nytt tema inom kort. Följ mig på @joniedesign för att med säkerhet inte missa.

Hörs både där och här i bloggen snart igen!

 

Anders Hanses, webb:  http://andershanses.se

 


Michelle Nafar, Instagram: michellenafar

 

Åsa Skans, webb:  www.grafiskans.se

 


Ellinor Sahlström, Instagram: Grafergrafik

 


”Ink on paper”
Joel Weissbach, Instagram: joel.weissbach

 


Annie H, Instagram: anniemera_

 


Hanna, Instagram: frokenform_hanna

 


Annica Gustafsson

 


Anna Holmgren, Instagram: annasdezajn, webb: https://annaholmgren.com/

 


Daniel Luther, Instagram: danielluther

 


Hanna Berg, Instagram: not.you.average.dreamer , Illustratörcentrum

 


Annika Hirvonen, Instagram: klart_jag_kan

 


Jennie Sjökvist, instagram: ebbajennie , webb: http://www.ebbajennie.se

 

Jonas Olson, webb: www.fabrication.se

 


Jenny Ohlsjö, webb: www.jennyohlsjo.com, Instagram: jennyohlsjoillustration

 


Johanna Björklund, Webb: www.jonie.se, Instagram: joniedesign

 


”Mental escape quarantine”
Johan Gaussens / Tikeo, Instagram: tikeojohan

 


Sandra Södergren, Instagram: pelicansunday

 


”Italienare på balkonger”
Elina Borg Björnström, Instagram: elinaborgb

 


”Fika innan karantän vs Fika under karantän”
Natalie Jendel, webb: www.nataliejendel.se

 


Mathilda Helenasdotter, webb: www.mathildahelenasdotter.com, Instagram: mathilda.jpeg

 


”Karantän på Landsbygden”
Marie Lundin, Instagram: designprints_by_marie

 


Annika Widlert, Instagram: illustranka

 

Global title
Global text
Global link title
Annons
Annons
Annons

Magasinet

magimage
magimage
2019
No4

Vi pratar med Tecken Signs | Bokstavsillustratören Sofie Björkgren-Näse | Typsnittformgivarna So-Type | Ett samtal om typografi med ATypI | Typotugg | Gutenberg till Opentype

Besök vår shop
magimage
magimage
2019
No3

Pond Designs förpackningsprocess | Tomorrow Machine och framtidens förpackningar | Avkodade förpackningar | Brobygrafiska om varumärkesbärare | Årets PIDA-vinnare | Jake Knapps Design Sprint | Laptop-test

Besök vår shop
magimage
magimage
2019
No2

Interaktiva affischer med Pangpangpang | Visual Arts resa | The Emotional Art Gallery | Galleri: The Pavilion | De formger för Times Square | Personporträtt: Åsa Kax Ideberg | TBWA moderniserar

Besök vår shop
magimage
magimage
2019
No1

Fotorealistisk 3D hos Foam Studio | Offentlig konst i 3D | Galleri med Sven Prim | Ines Alpha sminkar med 3D | The Reprap Story | Omvärldsspaning | Framtiden för 3D | Vinetiketter för världen från Karlstad

Besök vår shop
magimage
magimage
2018
No4

Personporträtt med fotografen Weroncka Gȩsicka | Illustrera med papper | Flat design | Att välja bild | Konflikt och Kreativitet | Platt formagivning tar steget in i framtiden | Så når du betraktaren | Analys av Ericssons nya logotyp

Besök vår shop
magimage
magimage
2018
No3

Så jobbar Tele2 Inhouse | Lean design för formgivare | Effektiv utomhusreklam | Galleri: Björn Persson | Inhouse: Stockholms stadsbibliotek | Anti-copying in design | Inhouse: MoMA | Intervju: Christina Knight

Besök vår shop
magimage
magimage
2018
No2

Sthlm signs handmålar | Nordblicks nya profil | Semiotik i grafiken | Galleri: Simon Hjortek | Löwengrips redesign | Designa effektiva logotyper | Att redesigna eller ej | Nystartade studion Ulmaja Wilsson | Vi testar Loupedeck

Besök vår shop